| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 21" |
| Tread Pattern/Model | Holeshot GNCC |
| Units | Each |
| Width | 7" |
| Style | Cross Country / Racing / Sport |
| Type | Tubeless |
| Load/Speed-Index | 30F |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Mounting Position | Front |
| Tire Size | 21x7-10 |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
- The ultimate tire for the most difficult GNCC-style courses; designed to reduce lap time
- Open-tread, split-knob rear tire offers exceptional traction and balanced cornering
- Rounded profile front tire tracks straighter with less steering effort
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 21x7-10