| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Racing / Sport |
| Tire Size | 22x7-10 |
| Mounting Position | Front |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Load/Speed-Index | 33F |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4" |
| Tread Pattern/Model | Holeshot HD |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 22" |
| Units | Each |
| Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Type | Tubeless |
- Stepped shoulder knob design offers an additional degree of side bite and rut control
- Wider than other trail riding and racing tires to help climb out and stay out of ruts
- Re-engineered to handle the most extreme trail conditions possible
- Surprisingly light with unmatched puncture resistance
- Tough 6 ply rating makes it extremely durable
- Xtreme duty ATV tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 22x7-10