| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 22x7-10 |
| Construction | - (Bias) |
| Load/Speed-Index | 33F |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 22" |
| Units | Each |
| Width | 7" |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Product Name | Tire |
| Mounting Position | Front |
| Style | Racing / Sport / Desert |
| Tread Pattern/Model | Holeshot XC |
- Features a special rim guard to protect wheel and to help prevent air loss
- Heavy-duty sidewall makes the Holeshot extremely puncture-resistant
- Ideal for desert riding and racing
- Heavy-duty sport ATV tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 22x7-10