| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6" |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Tire |
| Style | Cross Country |
| Tire Size | 21x7-10 |
| Construction | - (Bias) |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | 30F |
| Tire Diameter | 21" |
| Tread Pattern/Model | Holeshot XCR |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Width | 7" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Units | Each |
- Lightweight 6 ply casing with proven tread pattern for quick steering with no side-to-side deflection
- Lower in profile, narrower and lighter than XC/XCT models
- Increased side bit for faster, more controllable cornering
- MX-style tread and technology for cross-country riders
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 21x7-10