| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Tire Diameter | 25" |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Style | Snow / Trail / Mud |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Type | Tubeless |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | 43F |
| Width | 8" |
| Rim Diameter | 12" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Product Name | Tire |
| Tread Depth | 3/4" |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Tread Pattern/Model | Mud Lite AT |
- Features a distinct tread pattern with angled shoulder lugs for exceptional traction and handling on the trails and in mud
- Incorporates cutting-edge technology for superior all-around performance
- Lightest 6 ply rated mud/trail tire available
- Aggressive Mud/Snow/Trail tire (AT)
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 25x8-12