| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Multi-Terrain |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Tire Diameter | 25" |
| Width | 8" |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tread Depth | 23/32" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Load/Speed-Index | 49L |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Pattern/Model | Mud Lite II |
| Mounting Position | Front |
| Ply Rating | 6 Ply |
- Redesigned tread pattern provides better traction, improves mud clean-out and maximizes ride comfort
- Improved shoulder protection, mud breaking lugs and stabilizing cords to reduce flex
- Next generation, multi-terrain tire built for modern ATV and UTV vehicles.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 25x8-12