| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 15" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Style | Ruts / Rocks / Hard Terrain |
| Tire Size | 35x10R15 |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Riding Style | UTV |
| Width | 10" |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tire Diameter | 35" |
| Tread Pattern/Model | Savage XT |
| Tread Depth | 24/32" |
- Tread pattern provides superior traction in rocky terrains, ensuring an exceptional grip and confident ride on the most challenging adventures
- Designed to handle the increased power, weight, and speed of modern UTVs, including those capable of reaching up to 100 mph
- Features a Hyper-Adhesion rubber compound
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 35x10R15