| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Electrical Resistance | 2 Ohms |
| Mounting Position | Lower Fairing |
| Color/Finish | Black |
| Continuous Power Handling (RMS) | 130 W |
| Number of Speakers | 2 |
| Overall Speaker Size | 6-1/2" |
| For Make | Harley Davidson |
| Peak Power Handling | 200 W |
| Product Name | Speaker Kit |
- Speaker drivers feature lightweight waterproof woven-fiber cones with super-rigid metal basket
- High-density Neodymium magnet structure with integral high-output PEI tweeters
- Speaker grills, adapter rings and bracket hardware are included for secure and clean mounting
- Mounting hole pattern and spade electrical connections are exactly the same as the factory specification
- Plug-and-Play no-modification solution complete with easy to follow installation instructions
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2010-2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black