| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Tweeter Kit |
| Continuous Power Handling (RMS) | 150 W |
| Riding Style | Street |
| Speaker Type | Tweeter |
| Model | Rokker |
| Peak Power Handling | 300 W |
| Color/Finish | Black |
| Number of Speakers | 2 |
| Tweeter Diameter | 1" |
| Units | Pair |
- Designed specifically for use on the '98-'13 OEM BatWing or Road Glide style fairing
- 1" diameter high-output dome tweeters bring extra high-frequency definition to your audio system
- Rated at 300 W peak power (150 W RMS)
- Tweeters are spec'd at 2 ohms nominal impedance
- Work with any radio or amplifier designed to operate at a 2, 4, 6 or 8-ohm load
- Kit includes two tweeters and alternate connection wire assemblies
- All necessary mounting hardware and complete installation instructions included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1998-2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2006-2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2007, 2008, 2009, 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2009-2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2010-2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black