| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Driver |
| Product Name | Foot Pegs |
| Riding Style | Street |
| Height | 13/16" / 21 mm |
| Width | 38 mm / 1-1/2" |
| Length | 4-3/16" / 106 mm |
| Mounting Position | Right / Left |
| Mounting Style | Male Mount |
| Size | Narrow |
| Base Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black |
| Foot Peg Mounting Angle | Adjustable |
| Style | Serrated |
- Pegs are fully CNC machined from solid 6061-T6 aluminum bar
- Pegs have a serrated foot surface area that gives a wider area for the boot and provides good "bite" for added grip
- Super-strong, lightweight 2-piece construction
- Pegs can be rotated a full 360° for optimum placement
- Will not fit passenger pegs
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2016 | Triumph | Scrambler |
| 2001-2016 | Triumph | Bonneville T100 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black