| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Passenger / Driver |
| Type | Folding |
| Product Name | Foot Pegs |
| Riding Style | Street |
| Length | 4-3/16" / 106 mm |
| Material | Billet Aluminum |
| Mounting Position | Right / Left |
| Size | Narrow |
| Style | Serrated |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Height | 13/16" / 21 mm |
| Width | 1-1/2" / 38 mm |
| Base Color | Black |
| Features | Adjustable |
| Mounting Style | Male Mount |
| Finish | Anodized |
- Fully CNC-machined from solid 6061 T-6 bar
- Super strong, yet lightweight two-piece construction
- The comfortable serrated foot surface area provides a good "bite" onto the bottom of your shoe
- Feature full 360° footpeg rotation making them perfect for any application
- Give your bike a unique design twist with these all-billet aluminum adjustable serrated footpegs
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | Softail Rocker FXCW |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2010-2019 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2013-2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Softail Standard EFI FXSTI |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | XG750 Street 750 |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | XG750A Street Rod |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | XG500 Street 500 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2013-2014 | Harley-Davidson | FXSBSE CVO Breakout |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXSE CVO Pro Street Breakout |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black