| Specification | Value |
|---|---|
| Lens Color | Clear |
| Overall Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Model | Astro |
| Mounting Position | Rear |
| Housing/Stem Color | Chrome |
| LED/Light Color | Red |
| Number of Bulbs | 9 |
| Product Name | Turn Signal |
| Shape | Bullet |
| Volts | 12 V |
| Bulb Type | LED |
| Units | Pair |
| Filament/Function | Single |
| Housing Material | Aluminum |
| Length | 2-3/8" |
| Lens Diameter | 3/4" |
| Mounting Style | Bolt-On |
- Bullet-style super-bright LED turn signal/marker lights really clean up the look of your bike
- Each features nine intensely bright LEDs in a cluster module for light output, amazing for its size (roughly 3/4" diameter at the light source)
- All parts are fully CNC-machined from 6061 T-6 billet aluminum
- May be rotated into virtually any upward-and-downward setting
- Dimensions: a little over 1" diameter, 2-3/8" long, and stand off the bike 1-1/2"
- Center-Mount Turn Signal Marker Lights can be mounted in almost any 5/16" or 8 mm hole; wires feed through a pre-drilled hole in the mounting bolt
- Made in the USA
- If being used as turn signals, a load equalizer may be required
- Not DOT compliant
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Chrome