| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Width | 2-1/2" / 64 mm |
| Features | Adjustable |
| Height | 1" / 25 mm |
| Product Name | Foot Pegs |
| Application | Passenger |
| Riding Style | Street |
| Finish | Anodized |
| Material | 6061 T-6 Aluminum |
| Style | Serrated |
| Length | 84 mm / 3-5/16" |
| Type | Short |
| Units | Pair |
| Base Color | Black |
- CNC-machined from solid 6061 aluminum
- Super strong, yet light-weight 2-piece construction
- The comfortable serrated foot surface area gives you a wider area for your feet and provides a good "bite" onto the bottom of your shoe
- Full 360° foot peg rotation makes these perfect for any application
- Has an exclusive pitch adjustment screw that enables change to the angle of the peg in order to adjust it to a "level" riding position (if necessary) so the pegs don't appear to "lay down" with time or vibration
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2018-2023 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018, 2019, 2020, 2021, 2023 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2019-2020 | Harley-Davidson | FXDRS FXDR 114 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXRST Low Rider El Diablo 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLI Hydra-Glide Revival |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black