| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Serrated |
| Units | Pair |
| Product Name | Foot Pegs |
| Riding Style | Street |
| Type | Heel |
| Material | 6061 T-6 Aluminum |
| Base Color | Black |
| Length | 4-3/16" / 106 mm |
| Width | 3-7/8" / 98 mm |
| Application | Driver |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Height | 13/16" / 21 mm |
| Finish | Anodized |
| Features | Adjustable |
- Super strong, yet light-weight 2 piece contruction
- The comfortable serrated foot surface area gives you a good "bite" onto the bottom of your shoe
- Full 360 degree footpeg rotation makes these footpegs perfect for any application
- Pitch adjustment screw always keeps them in a good riding position
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018, 2019, 2020, 2021, 2023 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXRST Low Rider El Diablo 117 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
- Color:
- Black