| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 21 mm / 13/16" |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Silver / Raw |
| Application | Passenger / Driver |
| Base Color | Silver |
| Length | 106 mm / 4-3/16" |
| Material | 6061 T-6 Aluminum |
| Product Name | Foot Pegs |
| Type | Heel |
| Finish | Raw |
| Features | Adjustable |
| Riding Style | Street |
| Style | Serrated |
| Width | 3-7/8" / 98 mm |
- Super strong, yet light-weight 2 piece contruction
- The comfortable serrated foot surface area gives you a good "bite" onto the bottom of your shoe
- Full 360 degree footpeg rotation makes these footpegs perfect for any application
- Pitch adjustment screw always keeps them in a good riding position
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022-2024 | Indian | Scout |
| 2017-2024 | Indian | Scout Sixty |
| 2017-2024 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue ABS |
| 2018-2024 | Indian | Scout Bobber |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2021-2024 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2021-2024 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue Sixty |
| 2018-2024 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue Sixty ABS |
| 2017-2023 | Indian | Scout ABS |
| 2020 | Indian | Scout 100th Anniversary |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue |
- Color:
- Silver