| Specification | Value |
|---|---|
| Bulb Type | LED |
| Volts | 12 V |
| Length | 2-3/8" |
| Filament/Function | Single |
| Model | Vega |
| Housing Material | 6061 T-6 Billet Aluminum |
| Lens Color | Red |
| Mounting Position | Rear |
| Number of Bulbs | 9 |
| Housing/Stem Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
| Overall Diameter | 1" |
| Product Name | Turn Signal |
- Feature an intensely bright nine LED cluster in small (3/4" diameter) light source
- Turn signal body measures 2-3/8" L x 1" diameter, stand 1-1/2" from mount point
- All parts are fully CNC-machined from 6061 T-6 billet aluminum
- Can be rotated into almost any upward/downward setting
- Single function
- Center-mount style can be mounted in almost any 5/16" or 8 mm hole; wires feed through a pre-drilled hole in the mounting bolt
- Made in the USA
- Not DOT compliant.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black