| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Center Jack |
| Lift Control | Hex Drive |
| Load Capacity | 1100 lb / 498 kg |
| Model | MC455 Fat Jack |
| Platform Length | 16" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road |
| Units | Each |
| Lift Method | Manual |
| Platform Width | 10" |
| Type | Scissor |
| Color/Finish | Gold |
- Included rubber nonskid pad mounts to top surface of center jack with self-adhesive backing
- Wide deck with rubber nonskid pad increases lifting area for increased stability
- Lifts front or rear of bikes that are on MC600-type lifts
- Works with the MC464 Fat Jack dolly
- Do not use air/impact guns to raise and lower the MC455.
- Color:
- Gold