| Specification | Value |
|---|---|
| Load Capacity | 1100 lb |
| Type | Center Jack |
| Platform Length | 23" |
| Lift Method | Mechanical |
| Product Name | Lift |
| Color/Finish | Zinc / Gold |
| Platform Width | 5-1/2" |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Units | Each |
| Lift Control | Hex Drive |
| Maximum Height | 13" |
- Wide footprint offers the stability needed to service these units
- Keeps the weight centered - an important safety consideration
- Has a base width of 12-1/2" and a 3-1/2" minimum height
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Zinc