| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Height | 22.00 mm / 22,00 mm (0,87") / 0.87" |
| Model | High-Flow |
| Width | 151.00 mm / 5.95" / 151,00 mm (5,95") |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Material | Rubber |
| Features | Washable / Reusable |
| Filter Shape | Rectangular |
| Length | 187,00 mm (7,375") / 7.375" / 187.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
- Designed to provide increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multi-layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride
- Made in the USA for over 50 years
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022-2024 | Ducati | Panigale V4 |
| 2023-2024 | Ducati | Panigale V4 R |
| 2022-2024 | Ducati | Panigale V4 S |
| 2022-2024 | Ducati | Multistrada V4 Pikes Peak |
| 2023-2024 | Ducati | Multistrada V4 Rally |
| 2022-2024 | Ducati | Streetfighter V4 |
| 2022 | Ducati | Multistrada V4 S Sport |
| 2023-2024 | Ducati | Diavel V4 |
| 2022-2024 | Ducati | Streetfighter V4 S |
| 2022 | Ducati | Panigale V4 SP |
| 2022-2024 | Ducati | Multistrada V4 S |
| 2022 | Ducati | Streetfighter V4 SP |
| 2023 | Ducati | Panigale V4 SP2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red