| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Washable / Reusable |
| Filter Height | 1.00" / 25.00 mm / 25,00 mm (1,00") |
| Length | 5.24" / 133.00 mm / 133,00 mm (5,24") |
| Units | Each |
| Width | 117,00 mm (4,61") / 4.61" / 117.00 mm |
| Base Color | Red |
| Filter Shape | Square |
| Product Name | Air Filter |
| Model | High-Flow |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Material | Rubber |
- Designed to provide increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multi-layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride
- Made in the USA for over 50 years
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2024 | Honda | CRF300L |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L Rally ABS |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L Rally |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L ABS |
- Color:
- Red