| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 161,00 mm (6,34") / 161.00 mm / 6.34" |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Shape | Unique / Panel |
| Model | High-Flow |
| Width | 83.00 mm / 83,00 mm (3,27") / 3.27" |
| Filter Height | 1.125" / 29.00 mm / 29,00 mm (1,125") |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Features | Reusable / Washable |
| Base Color | Red |
| Material | Rubber |
| Riding Style | Street |
- Designed to provide increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multi-layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride
- Made in the USA for over 50 years
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | BMW | R1300GS |
| 2025 | BMW | R1300GS Adventure |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red