| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Length | 325,00 mm (12,80") / 12.80" / 325.00 mm |
| Type | OE Replacement |
| Width | 191,00 mm (7,52") / 191.00 mm / 7.52" |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
| Features | Washable |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Model | High-Flow |
| Filter Shape | Panel |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Height | 0.875" |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007 | Arctic Cat | 650 H1 4x4 Auto LE |
| 2005, 2007, 2010, 2011 | Arctic Cat | 650 H1 4x4 Auto |
| 2006-2007 | Arctic Cat | Prowler XT 650 H1 |
| 2005-2006 | Arctic Cat | 500 4x4 Auto TBX |
| 2006-2007 | Arctic Cat | Prowler 650 H1 |
| 2005-2009 | Arctic Cat | 500 4x4 Auto |
| 2006-2008 | Arctic Cat | DVX 400 |
| 2005-2009 | Arctic Cat | 500 Manual 4x4 |
| 2005-2008 | Arctic Cat | 500 Twin 4x4 |
| 2006 | Arctic Cat | 650 H1 4x4 Auto SE |
| 2005-2009 | Arctic Cat | 500 4x4 |
| 2005-2006 | Arctic Cat | 500 4x4 Auto LE |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 400 4x4 |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 400 ACT 4x4 |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 400 FIS TRV 4x4 |
| 2007-2008 | Arctic Cat | 400 VP Manual 4x4 |
| 2005-2009 | Arctic Cat | 500 FIS Manual 4x4 |
| 2006-2010 | Arctic Cat | 400 4x4 Auto TRV |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 400 4x4 Auto |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 400i 4x4 |
| 2005-2009 | Arctic Cat | 500i LE 4x4 |
| 2006-2007 | Arctic Cat | 400 4x4 Auto LE |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 400 Manual 4x4 |
| 2005-2009 | Arctic Cat | 500i 4x4 |
| 2009 | Arctic Cat | 500 XT 4x4 |
| 2007 | Arctic Cat | H1 650 TRV Automatic 4x4 |
| 2007 | Arctic Cat | H1 650 TRV LE Automatic 4x4 |
| 2008 | Arctic Cat | 500 4x4 Auto M4 |
| 2006 | Arctic Cat | 400 4x4 VP |
| 2005-2008 | Arctic Cat | 500 FIS TBX 4x4 |
| 2007 | Arctic Cat | 650 H1 4x4 Auto TBX |
| 2008 | Arctic Cat | 650 H1 4x4 Auto TRV |
| 2006 | Arctic Cat | 400 4x4 Auto TBX |
| 2006 | Arctic Cat | 400 4x4 Auto VP |
- Color:
- Red