| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 156,00 mm (6,14") / 156.00 mm / 6.14" |
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Filter Shape | Panel |
| Length | 9.13" / 232.00 mm / 232,00 mm (9,13") |
| Riding Style | Street |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 1.125" |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2019 | BMW | S1000RR |
| 2015-2020 | BMW | S1000R |
| 2015-2019 | BMW | S1000XR |
| 2013-2014 | BMW | HP4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red