| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Filter Shape | Rectangular |
| Features | Washable |
| Units | Each |
| Width | 135.00 mm / 5.31" / 135,00 mm (5,31") |
| Length | 246,00 mm (9,69") / 246.00 mm / 9.69" |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 1.00" |
| Model | High-Flow |
| Color/Finish | Black / Red |
| Type | OE Replacement |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2025 | BMW | M1000RR |
| 2020-2025 | BMW | S1000XR |
| 2020-2022 | BMW | S 1000 RR ABS |
| 2021-2024 | BMW | S1000R |
| 2019-2025 | BMW | S1000RR |
| 2023-2025 | BMW | M1000R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red