| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Height | 1.688" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Length | 160.00 mm / 160,00 mm (6,30") / 6.30" |
| Model | High-Flow |
| Width | 4.33" / 110,00 mm (4,33") / 110.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Units | Each |
| Filter Shape | Panel |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2023 | BMW | R nine T Scrambler |
| 2020-2023 | BMW | R nine T Pure |
| 2020-2023 | BMW | R nine T |
| 2024-2025 | BMW | R 12 nineT |
| 2021 | BMW | R Nine T Urban GS |
| 2021 | BMW | R nine T Urban G/S 40 Years GS Edition |
| 2023 | BMW | R nine T Urban G/S |
| 2025 | BMW | R 12 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red