| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Washable |
| Width | 217,00 mm (8,54") / 217.00 mm / 8.54" |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
| Filter Height | 0.938" |
| Filter Shape | Panel |
| Length | 279,00 mm (11,00") / 11.00" / 279.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2005 | Ducati | Monster 1000s |
| 2003 | Ducati | Monster 800s |
| 2005-2006 | Ducati | Monster 800 S2R |
| 2001-2003 | Ducati | Monster S4 |
| 2004-2006 | Ducati | Monster 1000 S4R |
| 2008 | Ducati | Monster S4R Tricolore |
| 2002-2006 | Ducati | Monster 620 |
| 2006-2008 | Ducati | 998 Monster S4R Testastretta |
| 2004-2005 | Ducati | Monster 1000 |
| 2003 | Ducati | Monster 1000 Dark |
| 2006-2007 | Ducati | Monster 400 |
| 2003-2006 | Ducati | Monster 620 Dark |
| 2004 | Ducati | Monster 620 Matrix |
| 2005-2006 | Ducati | Monster S2R Dark |
| 2002 | Ducati | Monster S4 Fogarty |
| 2007-2008 | Ducati | Monster S4R Testastretta |
| 2004 | Ducati | Monster 620 Capirex |
| 2003 | Ducati | Monster 916 S4 |
| 2004 | Ducati | Monster 800 |
| 2006-2008 | Ducati | Monster S2R 1000 |
| 2002 | Ducati | Monster 750 Dark |
| 2007 | Ducati | Monster S2R 800 |
| 2006 | Ducati | Monster S4Rs |
| 2007-2008 | Ducati | Monster 695 |
| 2002 | Ducati | Monster 750 |
| 2007 | Ducati | Monster S4R |
- Color:
- Red