| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 168,00 mm (6,61") / 6.61" / 168.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Height | 2.688" |
| Type | OE Replacement |
| Length | 230,00 mm (9,06") / 9.06" / 230.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Features | Washable |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Shape | Panel |
| Units | Each |
| Riding Style | UTV |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2018 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 |
- Color:
- Red