| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 135.00 mm / 5.31" / 135,00 mm (5,31") |
| Length | 289,00 mm (11,38") / 11.38" / 289.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Trapezoid |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Base Color | Red |
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.438" |
| Units | Each |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2019 | Honda | CBR1000RR SP |
| 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Honda | CBR1000RR |
| 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Honda | CBR1000RR ABS |
| 2019 | Honda | CBR1000RR Fireblade |
| 2017 | Honda | CBR1000RR SP2 |
- Color:
- Red