| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Type | OE Replacement |
| Base Color | Red |
| Length | 422,00 mm (16,61") / 16.61" / 422.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Units | Each |
| Filter Height | 1.313" |
| Features | Washable |
| Riding Style | UTV |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Width | 178,00 mm (7,01") / 178.00 mm / 7.01" |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2021 | Honda | SXS10S4 Talon 1000X-4 |
| 2021 | Honda | SXS10S2RD Talon 1000R FOX Live Valve |
| 2021 | Honda | SXS10S2XD Talon 1000X FOX Live Valve |
| 2019-2021 | Honda | SXS10S2R Talon 1000R |
| 2019-2021 | Honda | SXS10S2X Talon 1000X |
| 2020-2021 | Honda | SXS10S4 Talon 1000X-4 FOX Live Valve |
- Color:
- Red