| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Type | OE Replacement |
| Filter Height | 1.313" |
| Length | 298.00 mm / 298,00 mm (11,73") / 11.73" |
| Units | Each |
| Width | 141.00 mm / 141,00 mm (5,55") / 5.55" |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Features | Washable |
| Filter Shape | Panel |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2025 | Honda | Monkey ABS |
| 2019-2021 | Honda | Monkey |
- Color:
- Red