| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Red |
| Length | 9.37" / 238.00 mm / 238,00 mm (9,37") |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Width | 230.00 mm / 230,00 mm (9,06") / 9.06" |
| Color/Finish | Black / Red |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Product Name | Air Filter |
| Features | Washable |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Filter Height | 0.75" |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | Honda | GL1800HP Gold Wing Audio/Comfort |
| 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2011 | Honda | GL1800 Gold Wing |
| 2015-2016 | Honda | GL1800B Gold Wing F6B |
| 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2011 | Honda | GL1800 Gold Wing ABS |
| 2010, 2012 | Honda | GL1800A Gold Wing ABS |
| 2007-2008 | Honda | GL1800HPN Gold Wing Audio/Comfort/Navi |
| 2013-2017 | Honda | GL1800B Gold Wing F6B Deluxe |
| 2014-2015 | Honda | GL1800 Valkyrie F6C |
- Color:
- Black