| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.00" |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
| Length | 275,00 mm (10,83") / 275.00 mm / 10.83" |
| Width | 203,00 mm (7,99") / 203.00 mm / 7.99" |
| Filter Shape | Panel |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2024 | Honda | GL1800 Gold Wing Automatic DCT |
| 2018-2025 | Honda | GL1800 Gold Wing Tour Automatic DCT |
| 2018-2025 | Honda | GL1800 Gold Wing Tour |
| 2025 | Honda | GL1800 Gold Wing 50th Anniversary |
| 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024 | Honda | GL1800 Gold Wing |
| 2025 | Honda | GL1800 Gold Wing Tour Airbag DCT 50th Anniversary |
| 2025 | Honda | GL1800 Gold Wing Tour DCT 50th Anniversary |
| 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024 | Honda | GL1800 Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT |
| 2025 | Honda | Gold Wing 1800 Tour Automatic DCT |
| 2025 | Honda | GL1800 Gold Wing Tour 50th Anniversary |
| 2025 | Honda | Gold Wing 1800 Tour |
| 2025 | Honda | GL1800 Gold Wing DCT 50th Anniversary |
- Color:
- Red