| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Width | 113,00 mm (4,45") / 113.00 mm / 4.45" |
| Length | 164,00 mm (6,46") / 164.00 mm / 6.46" |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Height | 0.938" |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2018 | Honda | CB300F |
| 2011-2013 | Honda | CBR250R |
| 2015-2022 | Honda | CBR300R |
| 2018 | Honda | CB300R ABS |
| 2015-2022 | Honda | CBR300R ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black