| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Length | 292,00 mm (11,50") / 292.00 mm / 11.50" |
| Color/Finish | Black / Red |
| Width | 119.00 mm / 4.69" / 119,00 mm (4,69") |
| Filter Height | 1.25" |
| Model | K&N |
| Units | Each |
| Filter Shape | Panel |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2023 | Honda | CB650R ABS |
| 2019-2020 | Honda | CBR650R |
| 2019-2023 | Honda | CBR650R ABS |
| 2024-2025 | Honda | CB650R E-Clutch |
| 2019-2020 | Honda | CB650R |
- Color:
- Red