| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Length | 12.51" / 318,00 mm (12,51") / 318.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Filter Shape | Unique |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
| Units | Each |
| Width | 135,00 mm (5,31") / 5.31" / 135.00 mm |
| Filter Height | 1.50" |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Honda | NC750X |
| 2014-2017 | Honda | CTX700 |
| 2014-2019 | Honda | NC750S |
| 2018-2020 | Honda | NC750X DCT |
| 2014-2016 | Honda | CTX700N |
| 2012-2014 | Honda | NC700S |
| 2012-2017 | Honda | NC700X |
| 2012-2013 | Honda | NC700XD |
- Color:
- Red