| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 268.00 mm / 268,00 mm (10,55") / 10.55" |
| Filter Height | 1.00" |
| Product Name | Air Filter |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Width | 251,00 mm (9,88") / 251.00 mm / 9.88" |
| Base Color | Red |
| Model | High-Flow |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Type | OE Replacement |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2017 | Honda | VFR800X Crossrunner |
| 1998-2015 | Honda | VFR800 Interceptor |
| 2002-2009 | Honda | VFR800A Interceptor ABS |
| 2016-2017 | Honda | VFR800F |
- Color:
- Red