| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 133,00 mm (5,24") / 133.00 mm / 5.24" |
| Model | High-Flow |
| Units | Pair |
| Width | 4.25" / 108,00 mm (4,25") / 108.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel / Square |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Color/Finish | Black / Red |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
| Filter Height | 0.844" |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2018 | Honda | CRF1000L Africa Twin |
| 2016-2019 | Honda | CRF1000L Africa Twin DCT |
| 2018-2019 | Honda | CRF1000L2 Africa Twin Adventure Sports |
| 2019 | Honda | CRF1000L Africa Twin ABS |
- Color:
- Red