| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Length | 305,00 mm (12,00") / 305.00 mm / 12.00" |
| Riding Style | Street |
| Width | 183.00 mm / 7.19" / 183,00 mm (7,19") |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 0.875" |
| Units | Each |
| Filter Shape | Panel |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
| Product Name | Air Filter |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2021 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R |
| 2016-2020 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R KRT Edition |
| 2017-2019 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10RR |
| 2020 | Kawasaki | Ninja ZX-10R |
| 2016-2020 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R ABS |
| 2016-2020 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R ABS KRT Edition |
| 2018 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R SE |
- Color:
- Red