| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Red |
| Length | 292,00 mm (11,50") / 292.00 mm / 11.50" |
| Model | High-Flow |
| Units | Each |
| Color/Finish | Red / Black |
| Riding Style | Street |
| Filter Height | 0.875" |
| Type | OE Replacement |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Features | Washable |
| Width | 7.13" / 181,00 mm (7,13") / 181.00 mm |
| Filter Shape | Panel |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-2001 | Kawasaki | ZX1100 Ninja ZX-11 |
| 1993-2001 | Kawasaki | ZZR 1100 |
- Color:
- Red