| Specification | Value |
|---|---|
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
| Width | 182,00 mm (7,17") / 7.17" / 182.00 mm |
| Length | 10.75" / 273,00 mm (10,75") / 273.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Riding Style | Street |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 0.875" |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Shape | Panel |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2024 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000SX |
| 2014-2016 | Kawasaki | Z 1000 |
| 2011-2019 | Kawasaki | Z 1000 SX |
| 2011-2019 | Kawasaki | ZX1000A Ninja R |
| 2019-2022 | Kawasaki | KLZ1000 Versys SE LT+ |
| 2011-2013 | Kawasaki | Z1000 |
| 2025 | Kawasaki | ZX1100 Ninja 1100SX |
| 2025 | Kawasaki | KLZ1100 Versys 1100 SE LT |
| 2015-2018 | Kawasaki | KLZ1000 Versys LT |
| 2012-2016 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000 ABS |
| 2011-2013 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000 |
| 2012-2013 | Kawasaki | Versys 1000 LT |
| 2015 | Kawasaki | Z 1000 SX ABS |
- Color:
- Red