| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Air Filter |
| Color/Finish | Red / Black |
| Features | Washable |
| Length | 171.00 mm / 171,00 mm (6,75") / 6.75" |
| Riding Style | Street |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Width | 171,00 mm (6,75") / 171.00 mm / 6.75" |
| Filter Height | 2.50" |
| Filter Shape | Oval |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2008 | Kawasaki | VN 1600 G Vulcan Nomad |
| 2005-2008 | Kawasaki | VN1600D Vulcan 1600 Nomad |
| 2003-2008 | Kawasaki | VN 1600 E Vulcan Classic |
| 2003-2008 | Kawasaki | VN1600A Vulcan 1600 Classic |
- Color:
- Red