| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 210,00 mm (8,25") / 210.00 mm / 8.25" |
| Product Name | Air Filter |
| Features | Washable |
| Width | 137.00 mm / 137,00 mm (5,39") / 5.39" |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Height | 0.625" |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2013 | Kawasaki | EX250-J Ninja 250R |
| 2013-2017 | Kawasaki | EX300 Ninja 300 |
| 2013-2017 | Kawasaki | EX300 Ninja 300 ABS |
| 2008-2012 | Kawasaki | EX250F Ninja 250R |
| 2015-2016 | Kawasaki | Z 300 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red