| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Width | 116,00 mm (4,57") / 4.57" / 116.00 mm |
| Filter Height | 1.50" |
| Units | Each |
| Filter Shape | Panel |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Length | 11.00" / 279,00 mm (11,00") / 279.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Base Color | Red |
| Features | Washable |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2006 | Kawasaki | ZX 636R Ninja |
| 2005-2006 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX6-RR |
| 2005-2006 | Kawasaki | ZZR 600 |
- Color:
- Red