| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Red |
| Filter Height | 1.25" |
| Length | 12.44" / 316.00 mm / 316,00 mm (12,44") |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Type | OE Replacement |
| Width | 6.26" / 159,00 mm (6,26") / 159.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2008 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black