| Specification | Value |
|---|---|
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Length | 278.00 mm / 10.94" / 278,00 mm (10,94") |
| Width | 117.00 mm / 117,00 mm (4,61") / 4.61" |
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.938" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Shape | Panel |
| Base Color | Red |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Kawasaki | EX650 Ninja 650 |
| 2012-2016 | Kawasaki | ER-6N Ninja 650 |
| 2013-2016 | Kawasaki | EX650 Ninja 650 ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red