| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Air Filter |
| Length | 254,00 mm (10,00") / 254.00 mm / 10.00" |
| Type | OE Replacement |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Height | 1.125" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Width | 213.00 mm / 213,00 mm (8,39") / 8.39" |
| Base Color | Red |
| Model | High-Flow |
| Units | Each |
| Features | Washable |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2025 | Kawasaki | VN900C Vulcan 900 Custom |
| 2006-2025 | Kawasaki | VN900B Vulcan 900 Classic |
| 2006-2025 | Kawasaki | VN900D Vulcan 900 Classic LT |
| 2006-2017 | Kawasaki | VN900C-A Vulcan 900 Custom Special Edition |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red