| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Type | OE Replacement |
| Base Color | Red |
| Length | 11.38" / 289,00 mm (11,38") / 289.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Units | Each |
| Width | 7.13" / 181.00 mm / 181,00 mm (7,13") |
| Features | Washable |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Filter Height | 1.406" |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900RS |
| 2017-2019 | Kawasaki | ZR900 Z900 |
| 2017-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900 ABS |
| 2022-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900 SE |
| 2020 | Kawasaki | Z 900 |
- Color:
- Red