| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Length | 12.20" / 310.00 mm / 310,00 mm (12,20") |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Width | 191,00 mm (7,52") / 191.00 mm / 7.52" |
| Filter Height | 1.313" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
| Riding Style | Street |
| Features | Washable |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Shape | Panel |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900RS |
| 2022 | Kawasaki | ZR900 Z900RS SE |
| 2018-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900RS CAFE |
| 2024-2025 | Kawasaki | ZR900 Z900RS SE ABS |
| 2018 | Kawasaki | Z900RS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red