| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 7.44" / 189.00 mm / 189,00 mm (7,44") |
| Type | OE Replacement |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Model | High-Flow |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.313" |
| Width | 4.88" / 124,00 mm (4,88") / 124.00 mm |
| Filter Shape | Panel |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2024 | Kawasaki | ZX1000 Ninja H2 |
| 2018-2022 | Kawasaki | ZX1000 Ninja H2 Carbon |
| 2019-2021 | Kawasaki | ZX1000 Ninja H2 SX SE+ |
| 2022, 2023, 2025 | Kawasaki | ZX1000 Ninja H2 SX SE |
| 2018 | Kawasaki | ZX1000 Ninja H2 SX |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red