| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Length | 9.33" / 237.00 mm / 237,00 mm (9,33") |
| Riding Style | Street |
| Width | 9.57" / 243.00 mm / 243,00 mm (9,57") |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Model | High-Flow |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Shape | Panel |
| Type | OE Replacement |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Height | 0.875" |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2011 | Suzuki | DL650 V-Strom |
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012 | Suzuki | DL1000 V-Strom |
| 2011-2021 | Suzuki | DL650 V-Strom ABS |
| 2016 | Suzuki | V-Strom 650 Adventure |
| 2022-2025 | Suzuki | DL650A V-Strom 650 ABS |
| 2012-2021 | Suzuki | V-Strom 650 |
| 2012-2014 | Suzuki | DL650A V-Strom ABS Adventure |
| 2007-2009 | Suzuki | DL650A V-Strom ABS |
| 2021, 2022, 2024, 2025 | Suzuki | DL650A V-Strom 650XT |
| 2015 | Suzuki | DL1000 V-Strom ABS Adventure |
| 2020 | Suzuki | DL650A V-Strom XT Adventure |
| 2010, 2011, 2013 | Suzuki | V-Strom 1000 |
| 2019-2020 | Suzuki | DL650A V-Strom XT |
| 2010 | Suzuki | V-Strom 650 ABS |
| 2021-2022 | Suzuki | DL650A V-Strom 650XT Adventure |
| 2004-2005 | Kawasaki | KLV 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red